Ktoré nepovinné očkovania sú vhodné pre 20-mesačné dieťa?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

v júli 2023 sa chystáme na dva roky do Bruselu. Rozmýšľam, že ako čo najlepšie ochrániť svojho 20-mesačného synčeka. Má všetky povinné očkovania + Rotarix a pred 2 týždňami dostal MMR vakcínu.

Ktoré vakcíny odporúčate do nášho odchodu?

V akom časovom rozsahu ich podať?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam:

  • Bexsero (proti meningitide B) - treba 2 základné dávky. Tie by ste stihli v pohode, následne 3. dávka po roku až dvoch.
  • Varivax (proti kiahňam) - treba 2 základné dávky, potom už netreba nič nikdy.
  • Nimenrix - stačí 1 dávka (proti men C, Y, W), potom už nič.
  • Prípadne aj Havrix (proti hep A) - 1 dávka. Následné preočkovanie do 5 rokov druhou dávkou (ideálne do roka, ale to nestíhate).

V podstate asi by som dala Bexsero, Nimenrix naraz, následne Bexsero druhú dávku. Potom Varivax a na konci Havrix.

Dajme tomu 15.12.2022 Bexsero, Nimenrix.
15.2.2023 Bexsero 2. dávka.

Niekedy 4/23 Varivax.
5/23 2. dávka Varivax.
6/23 Havrix junior.

Do Havrixu by som išla najmä ak by bol synček kolektivizovaný v Bruseli. Ak nie, tak podľa mňa netreba.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas