2. dávka vakcíny Bexsero. Je vhodné v současné situaci očkovat?

Zodpovězené
18. dub 2020

Dobrý den, paní doktorko,

syn (3roky) byl před dvěma měsíci očkován 1. dávkou vakcíny Bexsero. Teď po dvou měsících bychom měli jít na druhou dávku, ale v současné situaci mám z očkování poměrně strach.
Současně se mi nepodařilo dohledat, do kdy maximálně je možné aplikovat 2. dávku této vakcíny, pokud bych se rozhodla očkování odložit.

Je prosím rozumné v současné situaci očkovat dítě touto nepovinnou vakcínou?

Nerada bych ho zbytečně oslabovala.

A kdy nejpozději je možné aplikovat 2. dávku vakcíny?

Předem velmi děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den,

na provádění očkování v současnosti jsou dvě hlediska, obě souhlasná. Tj. pediatrická i vakcinologická odborná společnost doporučují pokračovat v očkování dětí, kojenců a batolat. Z mé praxe mohu říci, že lepší období pro očkování jsem nezažila - dětem po zavedení izolace od komunit výrazně poklesla nemocnost a tak doočkováváme i dříve více nemocné děti.

Takže k Vašemu dotazu:
ad 1. ano, očkovat,
ad. 2. cca do 6. měsíců (ovšem bez záruky účinnosti vakcíny, očkovací kalendář Bexsera je nastavený tak, aby zajistil co nejlepší protilátkovou odpověď a ochranu)

Přeji Vám též pěkné dny a zdravé jaro 2020.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová