2leté dítě - problém se spaním. Nemůže jít o nějakou poruchu?

Zodpovězené
5. kvě 2023

Dobrý den,

dceři budou 2 roky za pár dní a vždy jsme bojovaly se spaním, budívala se v noci ale většinou zase usla. Poslední měsíce je to však teror. Probouzí se mezi 1-3 ranní a je vzhůru až tři hodiny, někdy prostě ani nezabere a neusne. Vždy, když se probudí, chvíli ji nechám, ale pak intenzivněji volá mě a protože nechci, aby se úplně probrala, dojdu a vezmu ji k sobě do postele. Leží vedle mě a pořád sebou šije, vrtí se, pláče, chvílemi jako by už usla, ale pak se zase probere a neví, jak se uvelebit. Zkoušely jsme už vše, ale marně. Není jí horko, je naježená, většinou si řekne a dám jí dětskou přesnídávku (chyba, vím), ale už si vážně nevíme rady.

Jsme všichni nevyspalí. Přes den to dohání, ale není to ono. Je taková nevrlá a protivná. Když spočítám její naspané hodiny, tak je to straně málo pro dítě jejího věku. Do postele uléháme a čteme v 7.30 a neusne dřív jak v 8.30 (někdy v 9) pak je mezi 1-3 ranní vzhůru na několik hodin, pak spí tak 3-4 hodinky a vstává. Přes den spí tak max. 2 hodiny.

Prosím, poraďte. Nemůže jít o nějakou poruchu?

Začínám mít obavu.

Děkuji

Dobrý den,

spánkové návyky se v průběhu růstu mění. I potřeba spánku je u každého dítěte jiná. Nicméně dítě tohoto věku by mělo spát minimálně 8 hodin denně.

Takto těžko soudit. Zkuste ještě vydržet a když tyto problémy budou přetrvávat, tak zkuste navštívit dětského psychologa.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká