Bolest hlavy. Co si o tom myslíte? Mám se nějak znepokojovat?

Zodpovězené
20. únor 2024

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych se zeptat, co by mohlo být příčinou bolesti hlavy u dcery (za 2 měsíce jí bude 7 let). V září byla paní doktorkou vyšetřena na neurologii (běžné vyšetření, kdy si sahala na nos, reflexy...) v krajské nemocnici kvůli časté škytavce. Závěr byl, že paní doktorka neshledala nic neobvyklého, jen, že je dcera více aktivní - možná se sklonem k hyperaktivitě. V případě dalších problémů by se prý muselo udělat v narkóze vyšetření MR, ale závěr je - zdravé dítě.

Jenže začátkem prosince si dcera párkrát stěžovala na bolest hlavy a měla teplotu - nakonec se tedy z toho vyklubal streptokok v krku a proběhla léčba Penicilinem. Teď v lednu si ale na bolest hlavy stěžuje skoro obden, momentálně má tedy znovu ucpané dutiny a bere Erdomed, máme si ještě dojít na výplach ucha, jedno ucho je prý ucpané.

Přijde mi to s tou bolestí divné - stěžuje si vždy jen na bolest na čele, ale v 90% ji bolest přejde sama bez léků, tak do čtvrt hodiny. Nevím, zda se mám nějak znepokojovat a dál to řešit s neurologií, také mám obavu z případné narkózy (a říkám si, zda už není to zářijové vyšetření staré).

Někdy mám pocit, že si dcera stěžuje schválně, protože si nedovedu vysvětlit, že by ji to tak rychle přešlo. Občas si stěžuje, když píšeme úkoly a vidím, že jí to nebaví. Říkala jsem si, zda to nemůže být i psychické kvůli nástupu do školy. Také si i mne jedno oko a tvrdí, že ji vadí světlo. Jednou říkala, že viděla hvězdičky.

Bojujeme s pitným režimem, kdy ve škole zapomíná pít, a pak to dohání odpoledne doma. Nějaké větší zmeny chování jsem si nevšimla. Nikdy ale nezvracela, ani neomdlela, jen mne to tedy znepokojuje a mám strach, aby nešlo o nádor nebo něco podobného, ale pak si zase říkám, že to asi bude celkově únavou ze školy a špatným pitím.

Děkuji za vyjádření.

Hezký den.

Dobrý den,

jelikož si dcera začala na bolest hlavy stěžovat až po neurologickém vyšetření, jedná se o nový a důležitý příznak, tak bych určitě doporučovala neurologické vyšetření zopakovat.

Doporučila bych i oční vyšetření, někdy se s nástupem do školy může objevit krátkozrakost (špatné vidění do dálky). Jak je zrak ve škole namáhán (koukání na tabuli), tak se mohou objevit bolesti hlavy.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká