Bouchání hlavou o postýlku. Řešit to, nebo ještě počkat, jestli s tím přestane?

Zodpovězené
21. kvě 2021

Dobrý den,

můj dvouletý syn vždy před spaním péruje na kolenou a bouchá při tom hlavou do postýlky. Dělá to i v noci, když se vzbudí a znovu usíná. Jelikož mi jinak připadá úplně v pořádku a je šikovný, tak jsem to neřešila. Trošku jsem znejistila, když mi sousedka řekla, že jí to nepřipadá normální.

Chtěla bych se tedy zeptat, jestli to mám nějak řešit nebo ještě počkat, jestli s tím přestane.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

některé děti se takto uspávají - monotónními pohyby (houpání na kolínkách, rychlé přetáčení hlavy ze strany na stranu, ap.). Tento pohyb jim navozuje změněný stav vědomí a posléze spánek. Postupně se zralostí centrální nervové soustavy - mozku - začnou usínat klidněji, bez nutnosti těchto prostocviků. Takže doporučuji maximálně dítěti usínání usnadnit, jinak zatím neřešit.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová