Častá stolice u kojence. Je to normální? Čím to může být?

Zodpovězené
21. čer 2020

Dobrý den, paní doktorko,

mám 9měsíční dceru, poslední měsíc kaká i 8krát za den. Je to normální?

Většinou je to průjem. Uvedu příklad z jejího jídelníčku: ráno 180 ml UM, svačina banán, oběd krůtí maso se zeleninou, svačina hruška, na večeři dostává kaši, přes den pije vodu i čaj.

Rostou ji zuby. Může to být tím?

Dcera je jinak usměvavé a spokojené miminko, leze po čtyřech a snaží se vstávat.

Předem děkuji za odpověď a přeji Vám hezký večer.

Dobrý den,

uvedená frekvence stolic je vyšší, nicméně při jinak dobrém stavu dítěte bych doporučila jen mírnou změnu jídelníčku. Tj. vyřadit projímavé potraviny (např. hrušky), zařadit potraviny zahušťující (např. rýži, mrkev ap.). Podávat laktobacilus.
Erupce (klubání) zoubků někdy provází mírné změny stavu, takže může být i řidší stolice. Navíc 9měsíční kojenec opravdu vše strčí do pusinky ...

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová