Časté kakání 3 měsíčního miminka. Je to v pořádku?

Zodpovězené
8. únor 2019

Dobrý den,

mám 3 měsíčního miminko. Je plně kojené, prospívá velmi hezky cca 250g na týden. Kaká, ale mnohokrát denně tj. třeba i 8krát +/-, je to mé třetí dítě a tohle jsem nikdy nezažila. Čekala jsem, že to bude ubývat, ale zatím je to pořád stejné. Kaká i v noci. Bolení bříška ho pořád trápí taky. Je to ještě v normě?

Ještě bych se chtěla zeptat, co na odhlenění? Od malička je tak trošku zahleněný, hlavně v noci to je znát, jak mu to stejká do krku, budí ho to a dusí při kojení. Teď to má pár dní možná trošku horší. Prostříkám preventivně Stérimarem. Naše Dr. říkala, že dokud nebude kašlat, tak nepodávat léky typu Mucosolvan, s tím mám dobré zkušenosti na odhlenění, ale u o něco starších dětí. Tak mám strach mu ho dát, aby ho ty rozpuštěné hleny nedusily ještě víc.

Děkuji za rady.

Dobrý den,

frekvence stolice u výlučně kojeného dítěte je velice individuální, od stolice 1x za týden po stolici několikrát denně. Jestliže dítě na váze prospívá, je čilé, nezvrací, ve stolici se neobjevuje krev nebo růžový hlen, není nutné se znepokojovat.

Přibližně do 16. týdne života jsou běžné a časté tzv. baby koliky, tj. bolení bříška, neklid, někdy pláč, a to v určitou část dne či noci. Po dosažení plné trávicí funkce střeva, okolo 16. týdne, potíže ustávají.

Při větší rýmě a zahlenění dítě uložte do zvýšené polohy, hodně zvlhčujte vzduch v místnosti, často větrejte. Hustý hlen v nosíku, který brání volnému dýchání a sání, odsajte. Mám velice dobré zkušenosti s inhalacemi Vincentky, doporučuji Vám zakoupit si inhalátor ( např. Omron, kompresorový ) a opakovaně během dne nechat dítě inhalovat asi 3 ml Vincentky. Mucosolvan se malým kojencům nepodává.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová