Diastáza u dítěte. Nechat to zatím být nebo to řešit?

Zodpovězené
2. lis 2019

Dobrý den paní doktorko,

včera jsem byla s dcerou (25 měsíců) u pediatra. Když už jsem byla na odchodu, zmínila jsem se paní doktorce, že má dcera uprostřed břicha velký sval. Aniž by se na dceru podívala řekla, že je to diastáza a mávla nad tím rukou. Doma jsem trochu "googlila" a zjistila jsem, že bychom možná měly jít k nějaké fyzio. Ale pak jsem také našla, že je to do určitého věku normální.
Snažím se být s dcerou dost venku, aby měla přirozený pohyb. Nechávám ji lézt, skákat, běhat atd. Říkám si, že bych to do tří let nechala být, a pak bych to event řešila. Ale bojím se, abych něco nezanedbala a nezpůsobila tak dceři problémy do budoucna.

Můžete mi na to prosím říct váš názor?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

diastaza břišních svalů se věkem pomalu uzavírá, až zanikne (většinou). Jestliže ovlivňuje držení těla (hodně vypouklé bříško , velké prohnutí bederní páteře ) nebo jinak vadí ( bolest bříška, sklon k zácpě), pak je vhodné zahájit fyzioterapii.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová