Dítě, 2 roky, odmítá pít při aftech a popraskaných rtech. Jak mu pomoci?

Zodpovězené
13. lis 2019

Dobrý den,

syn, 2 roky, měl v týdnu 3 dny zvýšenou horečku, naskočily mu afty a popraskaly rty. V pátek jsme už jeli k doktorce, která řekla, že to má prosáklé do krku a nasadila ATB. Afty mažeme gelem 4 - 5x denně, stejně tak rty. Nejí, dostane do sebe ovocnou kapsičku nebo mléko v lahvičce. Má chutě, zkusí to, jenže to okamžitě vyplivne, začne brečet a jak napne rty, praskne to znovu, teče mu krev a pořád dokola. K pití nabízím vše, jakkoliv, ale opravdu si dá během dne jen to UM a čaj mu dávám stříkačkou.

Můžu udělat něco víc, něco jinak?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

afty a opary bolí a dlouho trvá, než se sliznice úst a rtů zhojí. Doporučuji podávat nedráždivou stravu, s vynecháním všeho, co synka pálí v ústech. I když příjem stravy je nyní malý, nemusíte mít obavy, po zhojení a úzdravě se vše zase upraví. Nyní je důležitý dobrý pitný režim (studená voda nebo studený černý čaj), užívat laktobacilus, bolest tlumit Nurofenem nebo Panadolem (ve formě čípků).
Prasklý koutek můžete ošetřit Genciánkou nebo Fucidinem či Imazolem - trhlinka se zasuší a rychleji zahojí.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová