Dítě odmítá spát. Je to normální?

Zodpovězené
7. pro 2022

Dobrý den,

už si nevím rady, s manželem jsme psychicky vydeptaní z nespaní naší 3,5leté dcery.

Už od miminka spala podstatně méně, než jiné děti, 3× za den cca 25 minut spánku, ale tenkrát aspoň spala v noci.
Rok od roku se její potřeba spánku snižuje. Teď je to extrém, dcera je velice aktivní, je zvyklá s námi chodit na procházky, pracujeme na zahrádce, chodíme po okolí, jezdíme na výlety, občas na plavání. Před druhým rokem přestala spát po obědě, usínala po 21. hodině, což pro nás bylo ještě přijatelné.

Letos dcera začala chodit do školky a po obědě se (bohužel pro nás) opět naučila usínat. Spí tam 1,5 hodiny, ale to vede k tomu, že je třeba do půlnoci vzhůru, i když je doma vše zhasnuto, zatažené závěsy. Ráno v 6 h vstane svěží.

Celkově je dcera velmi šikovné a šťastné dítě, až na občasný vzdor a vztek (což je asi v jejím věku normální), od učitelek slyšíme samou chválu, ale doma dcera vyžaduje mnoho pozornosti a aktivit. S manželem se kvůli práci doma střídáme, málokdy jsme na ni oba dva najednou.

Snažím se od 21 hodin spát, ale to se dceři nelíbí a často ke mně přijde, křičí a brečí, ať nespím, že si ještě chce hrát (číst knížku, lepit, malovat, házet míčem, jít na procházku).

Pláč v noci se samozřejmě nelíbí sousedům, kteří se občas přijdou přesvědčit, zda dceři neubližujeme.

Má obrovskou výdrž a energii.

Je to normální? Nechybí jí něco?

Zkoušeli jsme všechny obecné rady ke zlepšení spánku, bohužel bezvýsledně.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

6 hodin spánku je u dětí tohoto věku neobvykle nižší, nicméně potřeba spánku je u dětí velmi individuální. Důležité je, zda to dítě neomezuje přes den, např. zda není spavé či zda nemá problém se soustředit. V takovém případě, by se to mělo řešit.

Zkoušejte dál zavést různá režimová opatření, která by k dřívějšímu usínání mohla pomoci. Např. alespoň dvě hodiny před usínáním již žádná televize, mobil, vyšší pohybová aktivita apod.


Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká