Doočkování nových typů pneumokoků. Lze to?

Zodpovězené
11. lis 2023

Dobrý den,

děti byly očkovány Prevenarem 13 v batolecím věku. Teď jsem četla, že je vakcína proti 23 typům pneumokoků.

Vzhledem k tomu, že hlavně 5letý má přes zimu často problémy (kašel, píchané ucho, laryngitida, zadní rýma, streptokok apod.), mělo by smysl je "doočkovat" i dalšími typy? Lze to vůbec?

Věk 7 a 5 let.

Děkuji

Dobrý den,

očkování 23valentní vakcínou je určeno pro děti od 2 let, čili synové věkovou hranici splňují. Tato vakcína rozšiřuje spektrum sérotypů, čili zvyšuje ochranu proti Penumokokovi. Takže přeočkování je možné. Zatím přeočkování touto vakcínou není plošné doporučováno, ale je ke zvážení a je možné.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká