Je normální, že kojené 4 měsíční miminko kaká od narození 1x týdně?

Zodpovězené
8. únor 2019

Dobrý den,

moje druhorozená dcera již od narození kaká jen 1x týdně. Je plně kojena. Řešila jsem to s pediatrem, ale jelikož má nadprůměrné přírůstky na váze, není to prý nedostatkem mléka. Bříško jí vyšetřil pohmatem. Vše OK. Nepozoruji na ni nějaké zvláštní potíže kromě občasného nadýmání. Ale když to srovnám se starší dcerou, která měla pravidelnou stolici i 2x denně, přijde mi to divné, i doktor se podivoval. Od 3. týdne věku užíváme probiotika. Je to normální?

Dobrý den,

stolice u plně kojeného dítěte je zprvu, v novorozeneckém věku, častější, později frekvence klesá a nepřikrmovaný kojenec může mít stolici 1x za 7-10 dní. Důležitá je tolerance dítěte tohoto méně frekventního vyprázdnění - když je čilé, spokojené, pije s chutí a nezvrací, močí dostatečně a pěkně prospívá na váze, není třeba se znepokojovat.

Sama mám ve své ordinaci rekordmany 10 - 12 dní bez stolice, samozřejmě s úsměvem kojence na rtu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová