Každodenní řev při uspávání. Co pomůže?

Zodpovězené
27. čer 2019

Dobrý den,

mám téměř 7mi týdenní miminko, které ale každý večer při uspávání strašlivě křičí a nedá se téměř utišit, natož uspat. Často brečí až křičí i přes den (když je vzhůru), ale nejhorší je to večer. Den ode dne je to horší a já už jsem zoufalá, nevím, jestli dělám něco špatně a jak syna uspat. Nepomáhá ani chování v náručí ani uspávání přímo v postýlce a je jedno, jestli před koupáním byl vzhůru, nebo spal.

Vzhledem k počasí ho již nezavinuji (dělají se mu potničky), ale mám půjčené alespoň hnízdečko. Křičel ale i když byl zavinutý. V 18 hodin ho vykoupu, převléknu do pyžamka, nakojím a mezi 18.30 a 18.45 ukládám do postýlky, abych mohla vykoupat staršího syna. Jenže následuje řev. Často ho tak nakonec položím v koupelně na přebalovací pult, než vykoupu staršího syna, pak ho vezmu do kuchyně a až když umíchám kaši, zkouším ho chováním uspat. Když už náhodou usne rychle a napoprvé, nejdéle za pár minut se probudí a spustí nanovo a je to ještě horší. Většinou ale usíná až mezi 19.30 a 20.00 na druhý nebo třetí pokus se starším synem (nebo taky až po něm).

Mléka mám dostatek, na kontrole v 6 týdnech lékařka označila jeho přírůstek za obrovský a pít ho večer nechávám klidně i 25 minut a nabízím obě prsa. U kojení se ale hodně kroutí a vzteká (to už trvá déle), někdy pomůže odříhávání během kojení, ale ne vždy. Když ho bolí bříško, tak u kojení spíš brečí, takže tím to asi nebude. Každopádně už nevím, co s ním. Někdy se tato akce opakuje i v noci po kojení, což je problém, protože s námi v ložnici spí i starší syn, kterého to někdy vzbudí.

Vzhledem k tomu, že je stále zažloutlý (měl žloutenku), absolvoval odběr krve, ale krevní obraz i jaterní testy byly v pořádku.

Děkuji za jakoukoliv radu!

Dobrý den,

podle Vašeho popisu usuzuji na projevy baby koliky ve spojení s nevhodně vedeným krmením.

Doporučuji omezit dobu pobytu kojence u prsu na maximálně 10 minut, pak nechat chlapečka dobře odříhnou. Při zájmu ještě event. krátce dokojit z druhého prsu, znovu nechat odříhnout, následně uložit do zvýšené polohy.

Baby koliky jsou běžné u kojenců cca do 16. týdne života, projevují se pravidelným řevem denně od - do. Většinou se dítě zklidní jízdou v kočárku (nebo v autě, jak mi nedávno líčil můj kolega, novopečený otec ). Někdy vede k úlevě zavedení rektální rourky, která odvede střevní plyny a sníží pocit napětí v bříšku. Zkusit podat laktobacilus ( Bio Gaia ), Espumisan, Baby calm.

Ještě poznámka nakonec - novorozenec a malý kojenec křičí a chce sát, i když nemá pocit hladu, je to jeho univerzální projev na různý dyskomfort.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová