Klíšťová encefalitida - přeočkování po 5 místo po 3 letech. Je syn chráněný?

Zodpovězené
24. srp 2020

Dobrý den, paní doktorko,

syn, 10 let, byl očkovaný proti klíšťovce - základní očkování skládající se ze 3 injekcí bylo absolvováno v řádných termínech, ale přeočkování bylo až po 5 letech. Dětský lékař nám to tenkrát tak řekl po třetí dávce, že máme přijít až za 5 let. Nyní máme novou dět. lékařku, pan doktor umřel, a ta se velmi podivovala, když viděla, že jdeme na přeočkování až za 5 let. Že je to špatně a že nemusí už přetrvávat protilátky. Nicméně ho naočkovala a dál to neřešila.

Chtěla bych mít jistotu, že syn je chráněný, a tak se zkouším zeptat se i u Vás.

Co si o tom myslíte?

Děkuji předem za odpověď,
M.

Dobrý den,

první přeočkování “ klíšťovkou “ má být ideálně po 3 letech, kdy dodržení tohoto intervalu vede k optimální protilátkové odpovědi. Ovšem ze zkušenosti vím, že i prodloužení přeočkovacího intervalu na 5 let má dobrou protilátkovou odpověď. Tj. také bych více neřešila.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová