Kyčle a chybějící jadérka v 8,5 měsících. Mám zavádět nějaká opatření?

Zodpovězené
21. črc 2019

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych se zeptat, jestli je potřeba se znepokojovat, nebo zavádět nějaká opatření v případě, že miminko nemá v 8,5 měsících stále vyvinutá jadérka?

Ortoped mi na to řekl jen to, že do roka je čas a ptal se, jestli má syn už zuby (zatím nemá), že to prý souvisí.

Syn už dva měsíce leze a dva týdny už obchází nábytek, nevadí to v případě těch chybějících jadérek? A nemůže mu např. chybět vápník?

Jen dodám, že byl plně kojený do 7 měsíců (já mám bezlaktózovou dietu) a až pak vzal na milost i příkrmy, teď už jí hezky tři chody denně a dobře prospívá.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vývin jader kyčelního kloubu se sleduje a do 12. měsíce je opravdu jejich chybění v normě.

Doporučuji kvalitní kojeneckou stravu s dostatkem kalcia, neopomíjet podávání Vigantolu.

Samozřejmě kyčle nepřetěžovat - nevodit dítě za ručky, nedávat do chodítka/ skákadla, nenechat sedět dítě v překážkovém sedu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová