Mapovitý jazyk. Existuje účinná léčba?

Zodpovězené
4. črc 2022

Dobrý den,

syn (34 měsíců) má problém s mapovitým jazýčkem, nejspíš kvůli tomu nechce moc normálně jíst, většinou si vyžaduje mléko. Vyzkoušeli jsme rady naší pediatričky i lékárnic, které spočívaly v podávání vitamínů, dávali jsme železo, vit. B,D...pořád se mu to vrací, redp.mizí a objevuje se nezávisle na podávání vitaminů.

Neexistuje jiné, účinné léčení?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

terapie mapovitého jazyka není zcela známá, stejně jako jeho příčina. Ke zlepšení mohou přispívat vitamíny a stopové prvky. Také antihistaminika, v případě bolestivosti znecitlivující léky. Ev. je možná terapie kortikoidy k potlačení zánětu. Pokud ale mapovitý jazyk nepůsobí větší problémy, tak se neléčí.

Téma mapovitého jazyka bylo na webu Modrý koník již krásně zpracováno. Doporučuji ke shlédnutí: https://www.modrykonik.cz/zdravi/mapovity-jazyk/

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká