Miminko málo pije a nepřibírá. Jak to řešit?

Zodpovězené
13. lis 2019

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou. Ráda bych se zeptala, jak mám řešit tento problém.
Mám 5měsíční holčičku, která už měsíc a týden málo pije mléka celkově málo jí i příkrmy a váha jí stojí. Ve 4měsících měla 7,9 kg, v 5měsících měla 8 kg. Teď je jí 5 měsíců a týden a má 7,8 kg. Jsem z toho velmi špatná, ale naše paní doktorka to neřeší a říká, že v půl roce má mít dítě dvojnásobek porodní váhy, což už ona sice má (por. 3,60 kg), ale mě to stále trápí a jsem nešťastná, že málo jí a není schopna vůbec přibrat, spíš ještě 10 dkg zhubla.

Poradíte mi prosím? Jsme od 2 měsíce na Nutrilonu, krmíme 5x děnně, v poledne příkrm. Dříve pila pravidelně kolem 200 ml, teď jen někdy 150 ml, někdy 100 ml a včera na večeři jen 60 ml. Celkově za den je to málo. Zkoušeli jsem i měnit mléka, savičky, nic nepomáhá.

Děkuji moc a hezký den.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu má holčička stagnaci hmotnosti, resp. mírný váhový úbytek. Její hmotnost je sice celkově nadprůměrná, nicméně její hmotnostní křivka by měla plynule mírně narůstat. Doporučuji stav objasnit a dívenku vyšetřit - provést klinické pediatrické vyšetření, krevní rozbor, rozbor moči včetně kultivace, výtěr krčku, případně sono bříška a ORL vyšetření. K vyšetření u pediatra přineste zápis denního jídelníčku, zápis stolic a močení.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová