Miminko nechce mléko. Co dělat?

Zodpovězené
25. zář 2022

Dobrý den,

mám miminko, kterému je přes pět měsíců a odmítá mi veškeré umělé mléko. Nekojím z důvodu náročnější operace a léků s tím spojených. Nekojím tudíž od jeho tří týdnů. Vyzkoušeli jsme několik druhů mléka, saviček, lahviček, studené mléko, teplé a nic nechce. Čaj mi pije v pohodě, příkrmy tedy už jí také v pohodě, kaši si též vezme, ale to mléko vůbec ne. (Momentálně má zakoupený Kendamil). A když se náhodou stane, vezme v milost ochucené mlíčko, což nevím, nevím. Přijde mi moc malý na to, aby nepil mléko.

Byli jsme i u dvou nezávislých pediatrů a jeden mi řekl, že miminko má rýmu (nemá ale, nic neodsaju, neteče mu nudle, jen malinko chrčí). Naše pediatrička řekla, ať mu dávám aspoň ty kaše, jinak že to do něj nenalijou stejně.

Zvláštní je, že týden mi mléko pil a teď zase ne, tohle mi uz prostě udělal několikrát. Třeba čtyři dny nepil mléko, a pak zas ano, ale teď už odmítá komplet. Změnila jsem i místo krmení, krmila jsem ve vaničce, teď už tohle také nechce. Jsem opravdu bezradná a samozřejmě se o syna bojím.

Děkuji

Dobrý den,

může se jednat o tzv. zadní rýmu, při které opravdu nic neodsajete. Dítěti se při ní obtížněji dýchá a proto odmítá sát. Po odeznění rýmy, by se mohla situace opět zlepšit.

Při odmítání mléka je důležitá hydratace dítěte. Nutný je dostatečný příjem jiných tekutin, jako vody či čaje. Dále také zvýšený přísun bílkovin a vápníku, např. zvýšením příjmu mléčných kaší. Nebo tvorba kaší přímo z umělého mléka apod. V případě odmítání mléka by se mělo pečlivě hlídat prospívání dítěte (hodnoceno pediatrem kontrolou přírůstků hmotnosti). Rozhodně bych ale mléko zkoušela podávat dál i samotné (když se chuť na mléko, jak píšete, u miminka neustále mění).


Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká