Miminko odmítá mléko. O co by se mohlo jednat?

Zodpovězené
5. pro 2020

Dobrý den,

mám 4měsíční dceru, je plně na na UM. Od 2 měsíců má problém s mlékem. Postupně jsme se dopracovaly k úplnému odmítání mléka a nyní ho pije pouze v polospánku, denně cca 550 ml, nyní váží skoro 7 kg.
Dcera se často kroutí, pravděpodobně má prdíky, stolici normální 1x denně, vyrážky nemá, trošku ublinkává, po mléku často chraptí, má velmi nadmuté bříško, stále vypadá jako po jídle. Když jí chci nabídnout mléko v bdělém stavu, kroutí se, křičí, vystrkuje savičku jazykem.

Prosím, nenapadá Vás, o co by se mohlo jednat?

Naše pediatrička nám navrhla zkusit bezlaktózové mléko, ale velkým ukazatelem laktózové intolerance je průjem a na to malá netrpí. Mě napadá sktytý reflux, nyní jí zahušťuji mléko Nutritonem, ale zlepšení žádné nevidím.

Prosím o Váš názor.

Děkuji

Maminka Michaela

Dobrý den Michaelo,

podle Vašeho popisu se zřejmě jedná o intoleranci kravského mléka. Buď nesnášenlivost laktózy (výrazné baby koliky, nafouknutí bříška, plynatost) nebo menší snášenlivost bílkoviny kravského mléka (bolesti bříška, průjem). Doporučuji dcerku převést na nemléčné příkrmy, které se stanou i hlavním zdrojem bílkovin a vápníku místo mléčné formule. Do zavedení plné kojenecké stravy zkuste změnit mléčnou formuli - buď bezlaktózové mléko nebo mléko s částečně hydrolyzovanou mléčnou bílkovinou.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová