Miminko odmítá potravu. Co může být příčinou? Co by pomohlo?

Zodpovězené
29. led 2021

Dobrý den,

moc prosím o názor.
Moje půlroční dcerka již několik měsíců odmítá UM, denně přijme asi 400 ml a to v polospánku. S příchodem příkrmů se to nezlepšilo a nechutenství pokračuje dál, odmítá i veškeré kaše, zeleninu, ovoce, nechce nic. Příkrmu denně sní max 300 g. Prospívá dobře, avšak veškerou stravu příjmá s odporem a já jí jídlo musím vnutit, obalamutit ji hračkou apod., aby otevřela pusu.

Do cca 3 měsíců jedla normálně, nyní váží 7,4 kg. Trpí skrytým refluxem, často ublinkává, po mléce sípe a chraptí, má často stolici - někdy i 3x denně při takto nízkém příjmu, několikrát jsem jí ve stolici objevila hlen.

Již jsme zkusili přeléčit skrytý reflux a také bezlaktózové mléko, ale nechutenství nezmizelo.

Prosím, napadá Vás něco, co by mohlo dcerce pomoci zbavit se nechutenství, nebo co by mohlo být příčinou jejich problémů?

Děkuji
Míša

Dobrý den,

doporučuji celkové vyšetření dítěte, včetně výtěrů, rozboru krve a moči, sono bříška, event. ORL vyšetření.
K úpravě refluxu, kromě režimových opatření, zkusit přechodně podávat, po dohodě s pediatrem, Helicid.
Ke snížení zátěže trávicího traktu mléčnou bílkovinou doporučuji omezit mléčnou dávku, tu nahrazovat nemléčnými příkrmy. Kontrolavat pravidelně váhové přírůstky, respektive růstové křivky (váha, délka, obvod hlavy). Uvedená hmotnost holčičky je vzhledem k věku v normě, ovšem dynamika mi není známá (pokles, stagnace, plynulý růst váhy?).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová