Nadané dítě a zvláštní chování. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
27. kvě 2020

Dobrý den,

mám syna 3 roky. Je hodně zvídavý a bystrý, mimo svou věkovou kategorii (od 2 let mluví ve větách, čte čísla, pozná barvy, geometrické útvary, počítá do 20, určuje hmyz, od 2,5 pozná abecedu, určuje zvířata, dinosaury, vesmírná tělesa, souhvězdí, miluje encyklopedie, pořád něco počítá, klidně do 50).
Zároveň má k tomu své návyky a potřeby, vlastní pravidla na všechno: Musí být všude zavřené dveře, kostky staví v pořadí dle tvaru, barev, musí být správně otočené, autíčka také posílá podle svých pravidel, rovná je. Nesmí se ušpinit, je trošku bojácný.
S lidmi a dětmi komunikuje dobře, udržuje oční kontakt. S vrstevníky si moc nerozumí, drží si odstup, rozumí si spíše se staršími dětmi.
Trochu mě rozrušují ty jeho pravidla a potřeby. Nikde jinde jsem to neviděla, neslyšela. Bojím se, aby byl v pořádku a neměl nějakou lehčí formu autismu, OCD.
U pediatry na tříleté prohlídce jsme to jen nakously a nechaly to, že to bude asi souviset s tím nadáním. Další návštěva je až za dva roky, tak mám strach, abych něco nezanedbala. Do školky ho chci dát až ve 4 letech, nepřipadá mi zralý.

Děkuji

Dobrý den,

doporučuji udělat psychologické vyšetření, kdy zkušený odborník dobře zhodnotí projevy a případné zvláštnosti v chování Vašeho synka. Dá Vám tipy a rady, jak s nadaným dítětem zacházet. Vyšetření neodkládejte, at' se věci dějí a řeší.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová