Neklidné dítě. Je normální, aby 4měsíční dítě bylo neustálé aktivní?

Zodpovězené
18. kvě 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je normální, aby bylo dítě (4m) neustále "aktivní".
Přes den nevydrží v žádné poloze, pořád se hýbe a je zvědavá. Na jednom místě si dokáže hrát maximálně pár minut. Snaží se pokračovat ve vývoji, ale otočit se na břicho sama už umí na obě strany delší dobu, na bříšku je krásně, to jsme cvičili na rhb kvůli mírné stranové asymetrii, nožičky si chytá normálně i do kříže. Ale snaží se sedat z úplného lehu, což má zakázáno od dr., stejně jako mosty a posouvání se odrážením nožiček na zádech. Těžko jí v tom ale pokaždé zabránit.
Nicméně večer krásně usne a když se daří, spí hezky do prvního krmení zhruba kolem půlnoci. Poté dělá ve spaní zase různé mosty, otáčí se z jedné strany na druhou, napíná se atd. U toho spí. Prdíky nemá, kaká pravidelně, kojená není.
Ráno se vzbudí svěží a v pohodě, ale já jsem už celkem vyčerpaná, protože při její spací aktivitě nespím. Neustále ji kontroluji, jestli nezvrací. S tím máme problémy. Často právě zvrací ve spaní a ani se neprobudí. Většinou to nejde ani slyšet.
Nevím, co dělat, aby byla aspoň v noci v klidu. Televizi ani žádnou elektroniku nepouštíme, zpívám jí, čteme pohádky, povídám si s ní, hraju si s ní. Zkoušeli jsme na noc po koupání meduňku místo heřmánku, ale nic.
Spí v posteli se mnou, protože když spí v postýlce, vstávala bych co 5 minut a navíc je ještě více neklidná. Jediné, co trošku uklidňuje, je šumící zvířátko, se kterým se mazlí, ale to spíše při uspávání.

Nemůže jí třeba i něco být?

Ale nepláče, pouze když má hlad, tak se ozve, zoubky rostou, ale ty problémy, co popisuji máme už v podstatě od narození. Každý mi tvrdil, že se zklidní, ale čím víc pohybů zvládá, tím je to horší.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle Vašeho líčení bych viděla možnost v úpravě nočního spánku zejména ve vystěhování dcerky z Vaší postele do její vlastní postýlky. Zřejmě v postýlce spinká během dne, takže je částečně zvyklá.
Jestliže v noci nepláče, jen se převaluje v posteli, pak není nutné k dítěti neustále vstávat. Při sklonu k ublinkávání dbejte na antirefluxní režim, zejména na noc (včetně např. přidání Nutritonu do mléka). Do postýlky dejte apnoe monitor, který Vám pomůže hlídat dechovou aktivitu kojence během noci.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová