Neprospívání miminka (atopický ekzém, ABKM). Máte prosím nápad, radu, co dál?

Zodpovězené
16. dub 2021

Dobrý den,

mám 4měsíční holčičku. Z porodnice jsme odcházely s příkrmem Nutrilon HA.
Ve 3 týdnech se jí ze dne na den vyházela kůžička po celém tělíčku i obličeji. Pediatr napsal mastičky (jedna na vysušení + Infadolan) a doporučil koupání v řepíku. Po 3 týdnech, žádná změna.

Další pediatr (tam, kam chodíme se střídají 3), mě doslova seřval, že jsem zanedbala vyrážku a že je to nejspíše ABKM - nasadil Nutrilon Alergy Care Syneo. Po měsíci vyrážka bez změny. Tak tedy nasadil Neocate a já musela přestat kojit.

Je to již měsíc, co malá pije Neocate a poslední 2 týdny je vyrážka horší (mapovité červené fleky) hlavně večer, při koupání je to katastrofa a malá se začala škrábat. Mléka pije čím dál méně (cca 700 ml/24 hod), nedokážu do ní dostat víc. Kroutí se, pláče a ručičkama odstrkuje flašku (zkoušela jsem i přisladit glukopurem - nemělo to žádný efekt).

Pediatr nás odmítá poslat na podrobnější vyšetření - řekl, že víc, už se nedá dělat (jen pít to mléko a pak opatrně s příkrmy).
Na vlastní "pěst" jsem si zaplatila vyšetření u kožní, která diagnostikovala atopický ekzém. Jako léčbu napsala mast na promazávání + ichtiolovou mast na červená místa + koupel v hypermanganu + dietu (žádné kakao, ryby, celer atd...).

Dnes na převážení zjistili, že malá zhubla 300 g a hrozí nám hospitalizace v nemocnici.

Máte prosím nápad/radu, co dál? Budu vděčná za cokoli 🙏.

DĚKUJI

Dobrý den,

projevy atopické dermatitis jsou dle Vašeho popisu dosti úporné. Zvládnutí stavu nyní spočívá v léčbě kůže (máte zavedenou), omezení dráždění kůže ze zevního prostředí (prací prášky, aviváže, domácí chemie, apod.) a ve vyhovující výživě.

Doporučuji pokračovat hlavně s příkrmy, vysledovat, které potraviny dcerka nejlépe toleruje a ty jí stále nabízet. Nejméně alergizující je rýže, kterou byste používala jako základ příkrmu, k ní přidávejte opatrně zeleninu a maso (mám dobré zkušenosti např. s králičím a kuřecím masem z domácí produkce). Při svědění podávat Fenistil kapky ústy 3x denně, podávat laktobacilus.

Z pediatrické péče doporučuji udělat výtěr krčku, základní rozbor krve a moči, 2x týdně kontrolovat hmotnostní přírůstky (cca 15 g za 24 hodin).

Z mojí praxe vím, že časem se kojenecký ekzém vyhojí a kůže se uspokojivě zklidní, bud'te trpělivá a neztrácejte hlavu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová