Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nočník a “bojím”. Co byste doporučila?

Zodpovězené
25. říj 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, mám syna 3 roky bio (korigo o 2,5 měsíce méně). Snažíme se odplenkovat, ale nočník i wc syn nesnáší. Nijak se na něj nespěchalo, spíš ukazovalo, seznamovalo, žádné nucení, vyhrožování. I nyní odmítá se slovy bojím, bojím.
Ve 2 letech korigo byl na porovnání s ostatními u psycholožky, která řekla, že se mu zadělalo na problém, když má sourozence (tomu bude rok za chvíli), a že i díky tomu to bude horší ho naučit, když bude vidět, že má plenky. A v žádném případě se nemá tlačit, vždy po čase to zkusit...
Když už to i vypadalo nadějně, že byl schopný si i říct, že bude kakat, nebo že má “ee”, tak během chvíle přestal i říkat, že se to stalo. Metoda sebrat nám přijde stále ještě drastická.

Co byste doporučila?

Jinak v poslední době slyšíme neustále, že se bojí spát, umýt, utřít, vyčistit zuby, že se bojí i jít spát... pak, že něco bolí - ruce, nohy,....

Ale u bolesti to mohou být růstové, ne? ¨

A to "bojím", že je nějaké to uvědomování si?

Děkuju za odpověď.

Dobrý den,

podle popisu je chlapec původně nezralý novorozenec, narozený někdy okolo 30. týdne těhotenství. Nevím, jaká byla jeho poporodní anamnéza, případně zátěž z toho vyplývající (např. psychomotorický vývoj). Doporučuji udělat čerstvé psychologické vyšetření, které zhodnotí aktuální situaci a doporučí další postup. Zřejmě bude Váš chlapeček potřebovat komplexnější přístup a řešení - viz. nyní zvýšená bázlivost a přecitlivělost. Za mne jako za matku - postupovala bych intuitivně a citlivě, nedělala nic, co se mi protiví (např. sebrat mu plenu), mladšího sourozence vnímám jako výhodu pro celou rodinu.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová