Nohy do X a vystouplé bříško u holčičky (4 roky). Jít na kontrolu k ortopedovi?

Zodpovězené
4. črc 2020

Dobrý den,

dcerka má postavení nohou hodně do X, k tomu velmi kulaté bříško, a celá je taková baculatější. Aby to nevyznělo tak, že tohle chci řešit jenom kvůli kráse, řeknu, že se spíš bojím, aby to nebylo vadné držení těla...nerada bych něco zanedbala. Pediatr říká, že je všechno v pořádku, ale mám s ní už takovou zkušenost (u staršího syna také bylo vše OK, a pak jsem šla k ortopedovi sama a rok jsme s ním chodili na rehabilitaci).

Neměla bych vzít dcerku na kontrolu na ortopedii kvůli vadnému držení těla?

Mohla byste mi poradit, kde je v Praze dobré ORT pracoviště zaměřené na děti?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prominující bříško a valgozní postavení nožek (tj. iksáčky) ve 4 letech je vhodné řešit. Buď vyšetřením na rehabilitaci a cvičením, nebo složitěji cestou ortopedie - rehabilitace - cvičení.
Nežiji ani nepracuji v Praze, takže nemám ponětí o místních lékařích. Je dobré si najít pracoviště, kde se věnují i malým dětem (např. cvičí Vojtovku ap.).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová