Obtížné usínání téměř dvouletého dítěte. Co bych ještě mohla zkusit?

Zodpovězené
28. črc 2020

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych Vás moc poprosit o radu, co mám dělat s dcerou, která obtížně usíná. Dceři budou za 2,5 měsíce dva roky a musím jí uspávat - být s ní v ložnici a posteli (spí buď s námi nebo v postýlce, co má vedle naší postele). Jenže po obědě ji uspávám hodinu a večer také, někdy i hodinu a půl. Po obědě chodí spát mezi 12-13 hod a večer je vždy mezi 20-20:30 v postýlce, ale usíná většinou mezi 21:30-22:00. Je to už únavné, protože dcera stále blbne, sedá si, stoupá si, podívá, bere věci, chce napít, ke mně, pak zase do své postýlky, atd.
Zkoušela jsem snad všechny možné taktiky - zpívám, povídám pohádku, pouštíme šum atd., hladím ji, dělám, že spím, nevšímám si jí....prostě, je neúnavná a nechce jít spát..někdy dokonce ani po hodině a půl po obědě neusne a pak večer stejně usne třeba ve 21:00. V pokoji máme zatemňovací závěsy a otevřené okno, hluk není a je vyvětráno.
Ráno dcera vstává nejčastěji mezi 8-9 hod. Samotnou ji tam nechat nemohu, má hysterické záchvaty, lítostivě brečí až nedýchá a nemluví a nepřestává, mně je jí líto a nevydržím nechat ji “uřvat se” a aby usnula vyčerpáním.

Nevíte, prosím, co bych mohla zkusit?

A je potřeba, aby dcera chodila spát i po obědě, když nechce?

Přes den si normálně hraje, nepřijde nám extra hyperaktivní nebo tak.

Moc děkuji za rady.

Dobrý den,

takovéto uspávání je noční můra rodičů.
Podle Vašeho popisu spinká holčička celkem dlouho ráno (většina batolat je na nohou okolo šesté) a myslím, že od toho se odvíjí další kaskáda její nespavosti.
Doporučuji dívku osobně neuspávat po obědě, nechat ji v postýlce hrát si a jestli usne, resp. za jak dlouho, neřešit.
Večer zkusit respektovat její pozdější usínání, tj. dát ji do postýlky v době, kdy zvykle usíná. A k tomu vyzkoušet všechny finty, které jsem zde na Koníkovi již popisovala...

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová