Očkování meningokok - vakcína Nimenrix a Bexaro. Je rozumné v nízkém věku očkovat?

Zodpovězené
18. říj 2020

Dobrý den,

dnes nám byla nabídnuta vakcína proti meningokokovi Nimenrix. Dceři je rok a zatím proti meningokokovi očkovaná nebyla. V 5 měsících jsme očkování nestihly. Spíš tedy nevím, zda je rozumné v tak nízkém věku proti meningokokovi očkovat.

Co to udělá s imunitním systémem?

Všude čtu jen, jak je to vzácná nemoc, ale víc toho dopátrat nemohu.

Může toto očkování uškodit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jak jsem zde již několikrát zmiňovala, očkování doporučuji. Riziko onemocnění infekcí způsobenou meningokoky je sice nízké, ovšem průběh infekce je životu nebezpečný , takže zastávám názor - riziko nemoci snížit.
V imunitním systému podání vakcíny vyvolá protilátkovou odpovědˇ a vznik ochranných protilátek, což je žádoucí. Vzácné defekty imunity zde nezmiňuji - už byste dávno věděli, že dcerka je imunodeficitní a tudíž očkování neschopná.
Po očkování mohou být (v řádu hodin) reakce po očkování - bolestivost, zarudnutí, otok místa vpichu, horečka, mrzutost, spavost, atd., ale jinak je očkování bez dalších negativních dopadů na dítě.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová