Očkování nedonošence. V jakých intervalech se očkuje Hexa ve schématu 3+1?

Zodpovězené
11. bře 2020

Krásný den, paní doktorko,

můj dotaz bude trochu rozsáhlejší.
Mám dvojčata narozena 33+3, nyní 6,5 m. bio a 5 m. korigo.
První očkování - Hexa proběhlo 7.2. Nejdříve jsem čekala na svolení neurologa, poté odloženo o 2 týdny z důvodu nemoci.
Dle naší neuroložky doporučeno neočkovat 2 vakcíny současně a dodržet mezi očkováním delší rozestupy (alespoň měsíc). Bohužel nebylo napsáno ve zprávě.
28.2. jsem na půlroční kontrole odložila očkování Prevenaru o 2 týdny z důvodu dodržení rozestupu (jeden z dvojčat měl navíc po Hexe několik dníteplotu a nechtěla jsem ho znovu zatěžovat tak brzy).
Nyní k věci. Prevenar musí být naočkován do určitého věku, aby byl částečně hrazen pojišťovnou. Dle naší pojišťovny je možnost, aby doktor zažádal o výjimku ze zdravotních důvodů. Nyní mám i novou zprávu z neurologie, kde je uvedeno očkovat pouze jednu vakcínu a dodržet delší rozestupy.
Na Prevenar jsem chtěla jít tento týden (bohužel budu muset znovu odložit z důvodu nemoci). Dle naší dr. je ale potřeba nyní naočkovat znovu Hexu, jelikož mají schéma 3+1, a pokud chci i Prevenar a neplatit, tak očkovat najednou. Jinak si prý vše zaplatím (což, bohužel k dvojčatům, není tak jednoduché).

Prosím Vás o informaci....V jakých časových intervalech se očkuje Hexa ve schématu 3+1?

Neboť u 2+1 většina lékařů dodržuje pauzu alespoň 2 měsíce a v mezičase očkuje Prevenar.

Take Vás prosím, zda je opravdu v tomto případě možné udělat výjimku u Prevenaru.

Kdyby bylo na mně, tak nechám naočkovat Prevenar a až za měsíc další Hexu, ale bohužel, podle naší dr., tato možnost není.

Velice děkuji za Vaše vyjádření.

Dobrý den,

dvojčátka jsou původně středně nezralí novorozenci, čili jejich očkování se zvykle provádí vakcínou Infanrix hexa ve schématu 3+1.
Rozestup mezi jednotlivými dávkami základního očkování u nedošenců je stanoven na aspoň 1 měsíc. Když nelze , např. pro nemoc, 1 měsíční interval dodržet, očkuje se další dávka později, ale v nejbližším termínu. Kratší interval ( jeden měsíc místo dvou) a jedna dávka navíc zaručují u předčasně narozených dětí dostatečnou protilátkovou odpověd' a tím pádem ochranu.
Hrazení Prevenaru, který je očkován "po termínu " pojišťovnou, jako problém nevidím. Sama mám řadu takových pacientů a vždy mi pojišt'ovna jejich očkování Prevenarem 13 uhradila.
Nerozumím dobře dotazu na výjimku u Prevenaru - jakou udělat výjimku ?

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová