Očkování Nimenrix a Bexsero. Doporučujete? Kdy? A jsou nežádoucí účinky?

Zodpovězené
15. kvě 2020

Dobrý den,

chtěla bych se prosím poradit ohledně těchto dvou vakcín. Přemýšlím, že nechám naočkovat dceru, za týden jí budou dva roky.

Chci se zeptat jak tohle očkování doporučujete a zda jsou nějaké nežádoucí účinky. Toho se bojím nejvíc. Jestli tyto vakcíny nejsou,, agresivnější '' než jiné, které jsou třeba povinné. U Bexsera jsem četla, že může způsobit Kawasakiho syndrom, ale ovšem v míře 1:1000 až 1:10 000.

Je to málo, moc?

Mám strach z nemocí, i když vím, že v ČR je případů desítek, ale následky špatné a zároveň mám strach, abych dceři nějakým způsobem neublížila očkovací látkou.

A ještě doplňují otázka. Je vhodné očkovat dvouleté nebo je lepší vyčkat na vyšší věk?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

očkování doporučuji, meningokokové infekce jsou sice málo časté, ale velice nebezpečné. Moje zkušenost s postvakcinačními reakcemi jsou dobré, zejména po očkování Nimenrixem. Po Bexseru bývá bolest ručky, někdy výskok horečky.
SÚKL uvádí v SPC Kawasakiho syndrom jako vzácnou postvakcinační reakci, což nemohu nijak rozporovat, naštěstí jsem tuto komplikaci nemusela řešit.
Jestliže dcerka předchozí očkování snášela dobře, je předpoklad hladkého průběhu i nyní.
Aktuálně je možné nově očkovat Nimenrix na "pojišťovnu", tzn. bez doplatku. Podmínkou je, aby dítě nebylo starší 2 let, čili nejpozději v den druhých narozenin. Proto v případě zájmu o očkování co nejdříve kontaktujte pediatra Vaší dcerky.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová