Odmítání většiny jídla u batolete. Poradíte, prosím, co s tím?

Zodpovězené
8. lis 2019

Krásný den paní doktorko,

naše 13měsíční holčička dosud jedla (od 6 měsíců) téměř cokoliv a ve velkém množství (oběd - 250 gr, večeře kaše 200 gr, atd.), vždy snědla, co jsme jí dali a jedla krásně. Najednou se to však zlomilo a cca před 2-4 týdny přestala postupně chtít jíst, už téměř nechce jist kaše, jogurty, žádné ovoce, zeleninu, ale ani oběd, a to i přesto, že jí zkouším podávat různou a pestrou stravu, od sladkého po slaného. Už nevím, co bych ji dala, ona však sní pouze kus pečiva a někdy jogurt. Večer a ráno ještě trochu kojím, to zůstalo beze změny.

Poradila byste nám, prosím, čím by tato změna mohla být a co s tím mohu dělat? Od malička přibírala pomaleji, nyní má cca 76-77 cm a 9 kg.
A dále bych se chtěla ještě prosím zeptat, jaké běžně dostupné pečivo je pro ni nejzdravější a dá dceři alespoň nějaké živiny?

Moc děkuji.

Dobrý den,

váha a výška Vaší holčičky odpovídá věku, je v pořádku. Občasné výkyvy v chuti k jídlu jsou u děti běžné a spontánně se upraví. Zatím jí nabízejte běžnou batolecí stravu, hlavně tu, kterou má v oblibě (jogurt , i třeba s přidáním ovoce či zeleniny). Do jídla ji nenuťte, nechte ji jíst samotnou (a při tom ji nenápadně přikrmujte). Pečivo jí dávejte podle její chuti, ideální je celozrnné. V 18 měsících bude mít dívka preventivní prohlídku, takže bude možné zhodnotit růst a vývoj dítěte.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová