Opalovací krém pro miminko. Jaký doporučíte?

Zodpovězené
19. kvě 2022

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jaký opalovací krém pro miminko narozené v lednu, nejspíš bude světlý typ. Chtěla bych raději ve spreji a snadno roztíratelný. Někde jsem četla, že stačí of 30, ale raději se přikláním k 50. Léto budeme trávit jen v ČR a miminko nehodlám záměrně opalovat.

Moc děkuji za rady a tipy.

Dobrý den,

ještě pro zdůraznění, dítě do jednoho roku by nemělo být záměrně vystavováno slunci. Na druhé straně se samozřejmě neubráníme, aby při pobytu venku a v kočárku na dítě slunce nesvítilo. Proto je velmi důležité již od jarních měsíců chránit dítě opalovacím krémem.

Obecně existují dva typy opalovacích krémů chemické a fyzikální (minerální). Pro děti, kojence nebo lidi s citlivou pletí se doporučují opalovací krémy fyzikální, které obsahují filtry získávané z nerostů (oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý). Jedná se v podstatě o bílý prášek.
Jejich výhodou je nepronikavost do pokožky. Výše zmíněné filtry na pokožce vytvoří vrstvu, která nepropouští sluneční záření. Díky jejich nevstřebatelnosti méně dráždí citlivou pokožku.
Jejich nevýhodou je, že se snadno smyjí ve vodě. Proto je při koupání musíme nanášet opakovaně. Další nevýhodou je horší roztíratelnost a zanechávání bílého filmu na kůži, který může ušpinit oblečení.

Existuje mnoho značek, které tyto fyzikální opalovací krémy vyrábí. V lékárně Vám určitě poradí. Např značky: La Roche-Posay, Badger, Dermedic, Weleda, Bioderma, Suntribe, Avéne.

Pro kojence bych doporučila SPF 50.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká