Pasení koníčků ve 4 a 1/5 měsících. Jak má probíhat?

Zodpovězené
19. led 2020

Dobrý den,

mám dceru, je nám už skoro pět měsíců. Paseme už nějakou dobu, ale nechávala jsem ji jejím tempem, nijak jsem ji neusměrňovala. Pediatr nám před týdnem řekl, že už by se měla o ručičky opírat, ale pořád se nám neopírá. Máchá jimi všude možně a zvedá i nožičky. Těžiště má pořád uprostřed. Dávám jí tedy loktíky pod ramínka, snažím se je korigovat, ale jsem z toho nesvá. Doktorky se už moc ptát nechci, další návštěva je až za měsíc a ona je hodně vytížená, nerada tam chodím, když to není akutní a mám strach, aby to za ten měsíc nebylo už zanedbané.

Mám to řešit nějakým jiným lékařem nebo jen stále dávat lokty pod ramínka a počkat, zda se to za ten měsíc zlepší?

Nevím, jak moc mám na ni spěchat, aby nám pak neřekli, že máme zpožděný motorický vývoj.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
od 4. dokončeného měsíce má dítě mít pěknou stabilní oporu na předloktích v poloze na bříšku. V případě nestability, přepadání, "plachtění", atd. je dobré zahájit rehabilitaci.
Jsem zastánce rehabilitace co nejdříve i v případě mírné poruchy, nebot' se nastartuje plynulý a harmonický psychomotorický vývoj.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová