Pitný režim u kojeného batolete. Dál nabízet nebo čekat, až bude samo chtít?

Zodpovězené
3. bře 2020

Dobrý den,

mám 16měsíční dceru, která je ještě kojena ráno, v poledne, večer + v noci (1-5x), někdy vynecháme ranní nebo polední kojení. Od zavedení příkrmů jí nabízím pití (obyčejnou vodu, bylinkové či ovocné čaje neslazené). Nechce ale pít, za den vypije max 320 ml. Je mi jasné, že se napije ode mne, hlídám počůrané plenky, většinou jich má těch 6 počůraných, někdy jsou počůrané víc někdy míň. Bohužel ji babičky asi dvakrát daly ovocnou šťávu bez cukru, ale i tak je to sladké a od té doby do ní nemůžu dostat vodu, čaj. Samozřejmě ochutnala lepší, ale stejně jí šťávu nedám a dál podávám vodu nebo čaj, že se zase srovná a začne pít. Pomáhá vyměnit hrnek za jiný, když je to nové neokoukané, tak z toho pije, ale to vydrží max 2 dny a pak už zase nechce. Střídám takto 5 různých hrnků nebo flašek, ale moc to nepomáhá.

Mám to nechat být, že když bude chtít, napije se sama?

Pití nabízím třeba 2-3x do hodiny celý den, většinou si jen trošku cucne, někdy nechce vůbec.
Babičky mi radí, ať jí dám to sladké, že pít bude, když jí to chutná, že pít musí a holt jí čaje nechutnají. Já tento názor nesdílím.

Předem děkuji za názor.

Dobrý den,

příjem 320 ml tekutin (předpokládám, že mimo kojení a příkrmy) považuji za dostatečný, o čemž svědčí i dobré močení. Nabízejte holčičce i nadále vodu v pítku či hrnku, není nutné ji učit na sladké pití.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová