Pleny u tříletého dítěte. Jak docílit toho, aby syn začal chodit na nočník či záchod?

Zodpovězené
5. srp 2022

Dobrý den,

mám tříletého syna a nemohu ho naučit chodit na nočník. Uvědomuje si, že se mu chce čůrat, ale vyžádá si vykonat potřebu do plenky. Když chceme, aby šel na nočník či na záchod, vzteká se, brečí a dokud mu nedáme plenu, nevyčůrá se - minulý týden vydržel 8 hodin, než jsme mu plenu dali. V záři má nastoupit do školky a já už nevím, jak docílit toho, aby začal chodit vykonávat potřebu na nočník či záchod.

Předem děkuji za radu.

S pozdravem

Veronika

Dobrý den,

to je těžký úkol. Každé dítě je jiné, na každé dítě funguje něco jiného.

Existují dětské knížky o chození na nočník, které si s dítětem můžete prohlížet a vysvětlovat. Lépe tak pochopí, co se po něm chce. Dále může pomoci motivace dalším dítětem (v rodině, kamarádem), u kterého dítě může vidět, jak se to dělá a také lépe pochopí, co po něm chceme. Může se stát, že mu zrovna nevyhovuje tvar zakoupeného nočníku, zkuste ho vyměnit za jiný. Nechávejte ho na bezpečném, viditelném a jemu dosažitelném místě, aby na něj mohlo kdykoli jít. Na nočníku ho zkuste zabavit (čtení knížky, povídání, ...). Říkejte mu, co má dělat (čůrat, kakat). Můžete používat i citoslovce ("ccc", "uff", "ee", a jiné). Po vykonání potřeby ho pochvalte. Je dobré vysazovat dítě na nočník pravidelně a začlenit to do denního režimu (např. ho vysazovat vždy po jídle, před spaním, po spaní, ...).

Pokud dítě na nočník vyloženě nechce, nenuťte jej. Můžete zkusit zakoupit menší záchodové prkýnko a začněte ho vysazovat rovnou na záchod, nebo ho alespoň venku nechte čůrat vědomě na trávníku, ke stromu apod.

V létě může pomoci nechat dítě chvíli počůrané, aby ho to studilo a ono si uvědomilo, že se nemá počůrávat. Existují i tzv. učící kalhotky nebo tréninkové kalhotky, které sají jen částečně a proto nechávají dítě částečně v mokru. Cílem je, aby si uvědomily, že je to nepříjemné a potřebují na záchod.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká