Podezření na ABKM a zvláštní pach stolice. Mám to nějak řešit?

Zodpovězené
29. bře 2023

Dobrý den,

u syna, čerstvě 6 měsíců, mám už nějakou dobu podezření na ABKM. Hlen ve stolici, ekzém, bolesti bříška, vysadila jsem mléko a vše z něj, dále vadila sója, jahody, dýně. Syn je plně kojený a začínáme s příkrmy (mrkev, brokolice). Mažeme nyní mastičkou Excipial, v nejhorší fázi kortikoidy. Ekzém se lepší, ve stolici je hlenu už mnohem méně, ale má výrazně kyselý pach. Dnes měl ovšem syn stolici, která byla cítit asi jako pečené maso, nevím přesně k čemu přirovnat.

Mám to nějak řešit?

Vím, že může trvat, než se střevo zahojí, ale takový zvláštní pach mě překvapil.

A ještě otázka: Pediatr by chtěl syna naočkovat 2. dávkou Hexy a Prevenaru (ne najednou). Syn se lepší, ale bojím se, aby se nezhoršil, po očkování mívá horečky.

Jaký názor máte na očkování - počkat nebo očkovat?

Mockrát děkuji.

Dobrý den,

krev a hlen ve stolici, stejně jako neobvyklý zápach stolice se určitě musí řešit. Je důležité podrobné odebrání anamnézy, vyšetření dítěte ev. nějaké laboratorní vyšetření. Mohlo by se jednat o střevní infekci, zánět střeva, alergii, a další. Je dobré stolici přinést k Vašemu pldd k posouzení (vzhledu i zápachu).

Na očkování by dítě mělo být zcela bez infektu. Proto by v tomto případě měla být vyloučena střevní infekce. Na střevní infekci pomýšlíme, pokud dítě zvrací, má průjem, má zvýšenou teplotu, má nechuť k jídlu, pociťuje únavu či má jiné známky infektu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká