Polední spánek u rok a třičtvrtěletého dítěte. Do kdy je důležitý?

Zodpovězené
7. led 2020

Dobrý den,

do kdy je důležitý polední spánek u dětí?
Dcerku uspávám po obědě v kočárku, doma neusne vůbec. Trvá to cca třičtvrtě hodiny. Večer s uspáváním opět bojujeme, uspávám jí cca hodinu a půl. Časově je to dost náročné a i nemožné. Každou chvíli se nám má narodit druhé miminko. Napadlo mě, nedávat ji po obědě spát, na druhou stranu mám pocit, že je ještě příliš malá, aby přes den ani jednou nespala. Dcera trpí na respirační afektivní záchvaty, které má primárně z únavy. Objevují se 1x do měsíce, cca 1 minuta bezvědomí, křeče. Pro mě jako matku je to dost psychicky náročné.

Předem děkuji za dpověď.

Dobrý den,

předpokládám, že byla dívka neurologicky vyšetřena a nadále je sledována.
Zvýšená dráždivost a horší usínání může být dáno nerovnoměrným zráním centrální nervové soustavy a různě dlouho trvá, než dítě " usne jak špalek ".
Doporučuji zavést usínací rituály (v jedné odpovědi na Koníkovi jsem postup popisovala), uložené dítě z postýlky již nevyndavat, jen při křiku jej opakovaně ujistit, že jste poblíž, pohladit, políbit, vysvětlit, pak opět odejít z místnosti, kde usíná (je dobré zapojit tatínka, mívá větší autoritu). Neznám Vaši konkrétní situaci, jak je toto proveditelné - udáváte afektivní záchvaty u dcerky.
Vynechání poledního spánku se mi též jeví jako předčasné, situaci to zřejmě nevyřeší, jen míra únavy se zvýší.
Zvažte podávání potravinových doplňků - dodávku omega 3 mastných kyselin, vitamínů skupiny B, železa.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová