Pomalé prospívání u kojené 3 měsíční dcerky po prodělání střevní virózy. Co dělat?

Zodpovězené
4. bře 2019

Dobrý den,

dcera se narodila v termínu, měla 48cm a 3200kg, propuštění s 2800kg. V 6 týdenní kontrole měla 53 cm a 3450kg, plně kojená. Ve 2 měsících měla jednodenní střevní virózu, kterou jsme zvládli doma. Nyní na 3 měsíční kontrole měla 56cm a 3850kg. Dle lékařky je to málo a jdeme po víkendu na odběry a kontrolní převážení. Byl doporučen dokrm UM. Po motorické a psychické stránce je v pořádku, jen ta váha. Jenže mi se nezdá, že by dokrm potřebovala, kojím na požádání, vždy si odříhne, je veselá, aktivní, působí spokojeně.

Myslíte, že by mohla ta viróza nějak ovlivnit růst/prospívání?

Děkuji.

Dobrý den,

hmotnost Vaší dcerky je hraniční, resp. nízká, pod spodní křivkou hmotnostního grafu. Její porodní váha byla pěkná, odpovídající průměru, ovšem při propuštění z porodnice již měla velký váhový úbytek ( více než 10 procent ) a ani později nezačala výrazněji na váze prospívat. Nedostatek živin v kojeneckém a batolecím věku dítě zatěžuje a může jej trvale poškodit, proto je vhodná pravidelná kontrola hmotnosti a včasný dokrm. Doporučuji Vám dceru po kojení dokrmovat mléčnou formulí a od dokončeného 4. měsíce zavést nemléčné příkrmy ( na noc cereální kaši, v poledne zeleninovou, později masozeleninovou kaši, atd. ). Neprospívání bych s epizodou 1 denní enteritis nespojovala.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová