Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Potíže se zažíváním u novorozence. Co byste poradila?

Zodpovězené
13. led 2020

Dobrý den,

mám doma 14 dní starou holčičku. Měli jsme náročný klešťový porod, po kterém jsem měla 3. stupeň porodního poranění. Už v porodnici jsem nitrožilně dostávala antibiotika a další léky a měla přísnou dietu. Bylo toho během pár dní opravdu hodně, další léky jsem dostala domů (Entizol, Amoksiklav).
Od začátku jsem však kojila. Malá se ale pár hodin po příjezdu domů odmítala přisávat na jedno prso, kde se mi tvořilo i méně mléka. Tak jsme se rozhodli odsávat a podávat lahvičkou (Calma medela). Vše vypadalo slibně, dcerka pila v týdnu zhruba 90 ml každé dvě hodiny a maximálně občas ublinkla. Další den už se však začala budit často nebo dokonce několik hodin nespala, byla hodně neklidná. Měla spoustu počůraných plen, ale stolici maximálně jednou. Na kontrole u paní doktorky jsme zjistili, že vůbec nic nepřibírá. Domluvili jsme se tedy, že budeme přikrmovat UM. Koupili jsme na rady známých Hipp combiotik 1. První dávku mi obloukem vyzvracela asi 10 minut po jídle. S lahvičkou však problém neměla, naopak jsem zvracení přikládala hltání a tomu, že téměř neodbrkává. Potom jsem opět kojila z lahvičky a mezi tím zkoušela dávat poloviční dávku UM. Začala mi ale během dne odmítat úplně MM z lahvičky i z prsa.
S brzkým přechodem na UM jsem samozřejmě počítala a po pravdě, jsem už i psychicky dost unavená a nechci dál střídat kojení, u kterého malá viditelně není spokojená. Rozhodla jsem se, že jí tedy budu podávat UM a pro začátek rozdělím dávky na půl a budu jí je dávat s chvilkovým rozestupem kvůli hltání. Malá byla najednou spokojená, přestala být nervózní. V noci mi ale opět zvracela obloukem 15 minut po jídle, poté spala dlouho. Ráno se to opakovalo. Pokaždé, když něco nevyzvracela hned, šlo to ven s následujícím krmením vše.
V poledne měla teplotu 37,3, lesklé oči, spavá. Dali jsme jí po lžičkách kojeneckou vodu a mlíčko výměnili za Bebu 1 AR při ublinkávání. Začali jsme opět po menších dávkách častěji. Zatím nezvracela, pouze ublinkla a měla křeče, poté přišly prdíky (na ty hodně trpí už od začátku) a teplota 37,1. Zhruba 36 hodin však neměla stolici.

Chtěla bych znát Váš názor na kojení při kombinaci antibiotik a dietě. Zda jí to nemohlo nějak narušit trávení nebo by mohla být příčina úplně někde jinde a nemohlo ji to nijak ovlivnit?

A také, zda je druhé mlíčko vhodnější a mohlo by se vše (hlavně stolice a zvracení) upravit?

A ještě mě zajímá, co byste mi doporučila na ty prdíky, na které opravdu dost trpí?

Děkuji moc.

Dobrý den,

je to dosti obsáhlý dotaz, takže zřejmě neodpovím na vše a uspokojivě.
Popisujete těžký porod, který byl zakončen kleštěmi, u matky vysokým stupněm porodního poranění a antibiotickou léčbou. To jsou faktory, které ovlivňují novorozence a mohou vést k horší poporodní adaptaci. Podle Vašeho popisu potíží bych doporučila celkové vyšetření holčičky, včetně náběru krve ( krevní obraz, CRP, jaterní testy, atd ) a moči, sono bříška a sono se zaměřením na gastroezofageální reflux, výtěry krčku a ze zadečku, častou kontrolu hmotnostních přírůstků. A podle výsledků vyšetření postupovat dál. Též zavést dívence vhodné mléko (antirefluxní při refluxu, nízkolaktozové při intoleranci laktózy, atd.), režimová opatření, laktobacilus.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová