Přechod na UM, bezproblémový začátek a následný bojkot láhve. Jak to zvládnout?

Zodpovězené
15. črc 2021

Dobrý den, paní doktorko,

mám 3měsíční holčičku. Po druhém měsíci jsme začaly přecházet na UM (kvůli mým zdravotním problémům - vléklému zánětu v prsou a praskání bradavky). Ze začátku bylo vše bez problémů, přijala jak UM, tak lahvičku, obojí velice snadno a dobře. Postupně jsem nahrazovala kojení UM tak, že jsem místo kojení nabídla UM a následné krmení jsem zase kojila. Takto jsme postupně nahrazovaly jednotlivá krmení, vždy cca po týdnu náhrada jednoho kojení za UM. Šla jsem na to opravdu postupně. V noci jsem jen kojila.

Po dvou dnech, kdy už jsme přes den přešly v podstatě jen na UM, mi začala bojkotovat láhev a dožadovat se pití z prsa (kde už bohužel žádné mléko nemám). Lahvičku zcela odmítá, vypadá to, že skoro ani nemá hlad, jen se dožaduje sání prsa. Lahvičku si vezme jen v polospánku, ale to jen občas. Velmi často to také pozná a odmítá ji. Když se mi občas podaří "podstrčit" jí lahev místo prsa, klidně vypije 120 ml. Pokud si toho ale "všimne" (což je celkem často), tak klidně jen 40 ml a víc si nevezme. I když klidně vyčkám do dalšího kojení, zase se to opakuje. Zkoušeli jsme, aby jí dal krmení tatínek, aby ze mě mléko necítila. Lahvičku stejně odmítá.

Snažím se s ní hodně mazlit i během toho pití z láhve a mít ji na těsno stejně jako u kojení. Zkoušela jsem i měnit láhev, ale také ji odmítá. Do lahvičky jsem jí během veder zkoušela dávat i fenyklový čaj nebo vodu, stejně si to nevezme. V podstatě začala stejným způsobem odmítat i dudlík. Dožaduje se jen prsa. U syna jsem si zažila bojkot kojení, takže vím, že vlastně pomohlo tohle období "jen" přežít. Jenže on mi pil aspoň z jednoho prsa, takže si něco vzal. Ona si nevezme vlastně vůbec nic.

Neměla byste radu, jak toto zvládnout? Jsem z toho opravdu nešťastná.

Děkuji

Dobrý den,

je to dosti zapeklité. Doporučuji častější kontroly hmotnosti dítěte, sledovat dostatečné močení a stolice. Když bude toto uspokojivé, tak vytrvat aspoň v tomto režimu.
Po ukončeném 4. měsíci zavést příkrmy.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová