Předcházení sležení hlavičky. Jak tomu zabránit?

Zodpovězené
12. zář 2022

Dobrý den, paní doktorko,

prosím Vás o radu, jak mohu zabránit sležení hlavičky u své čerstvě čtyřměsíční dcery.

Sležení jsem začala pozorovat po prvním měsíci, pořídila jsem polohovací válečky, dcerka tak spávala na boku, ale nyní už má asi více síly a dokáže se ve spánku mezi ty dva spojené válečky napasovat tak, že zase začala spát na zádech. Přitom válečky jsem k sobě suchým zipem přilepila hodně blízko. Ještě máme malý polštářek s dírou uprostřed, ale z toho se vždy sesunula úplně mimo. Hrozím se sleželé hlavičky, u syna (5 let) jsem to neuhlídala a má vzadu placku.

Existuje ještě nějaká další pomůcka, aby dítě spalo na boku?

Děkuji.

Dobrý den,

tento problém se řeší polohováním. Když dítě vleže upřednostňuje jednu stranu, lze tomu předejít otáčením postýlky (aby bylo dítě motivované ležet na méně preferované straně, aby na Vás vidělo, aby vidělo z okna apod.), dále také ukládání na bok při spánku, což se dá udělat jednoduše opřením o polštářový mantinel v postýlce. I pomůcky, které zmiňujete, mohou pomoci. Cíleně a pravidelně dítě polohujte při delším spánku (tzn. v noci, než jdete spát, dát dítě do méně preferované polohy nebo zkontrolovat polohu dítěte, když jdete v noci např. na toaletu, pravidelně polohovat při denním delším spánku). Také pomáhá častější pobyt na bříšku pod dozorem dospělé osoby, třeba i při jízdě v kočárku. Správný handling pomáhá atd. O žádných dalších pomůckách nevím.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká