Přibírání u měsíčního miminka. Poradíte, prosím, co s tím?

Zodpovězené
8. čer 2021

Vážená paní doktorko,

prosím o radu. Mám měsíčního chlapečka s váhou nyní cca 3 650 g. Porodní váha byla 2 750 g, při odchodu z porodnice 2 500 g. Protože mám nedostatek mléka, krmím už od porodnice Hippem + se snažím stále kojit, ale kojením má ze mě myslím opravdu minimum (soudím dle toho, že párkrát polkne a pak už jen prsa dumlá a odsaju minimum).
Při návštěvě pediatra ve 3 týdnech věku mimča mi pediatr řekl, že chlapeček přibírá poměrně rychle (ve 3 týdnech měl 3 300 g) a ať uberu na Hippu. Upřímně ale nevím, jak to mám udělat. Malému dávám 60-70 ml 8x denně s tím, že tedy na Hippu trochu šidím a vždy dávám o cca 20 % méně UM v poměru k vodě než bych měla. Když mu dám mléka méně, např. jen 40-50 ml, tak mi třeba už po hodině a půl brečí hlady. Takže, že bych dávala UM ještě méně, podle mně nepřipadá moc v úvahu. Občas mi ublinkává, ale řekla bych, že to je tím, že má problém si odříhnout. Mnohdy si nekrkne vůbec.

Lékař mi říkal, že ublinkávání se hodně stává u překrmovaných dětí, ale podle mě překrmovaný neni, myslím, že toho UM moc nepije, nebo ano?

Také mi tedy přijde že rychle přibírá, ale nevím, co s tím mám dělat.

Děkuji za radu!

Dobrý den,

přírůstky na váze Vašeho syna jsou opravdu nadměrné, značně překračují doporučených 20 gramů za 24 hodin. Možná by stačilo syna jen kojit? Jestliže rekonstitujete mléčnou formuli - ve Vašem případě Hipp - držte se přesně návodu a uvedeného množství na dávku.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová