Příkrmy u kojeného dítěte. Začít s nimi u 4měsíční dcery?

Zodpovězené
15. kvě 2020

Dobrý den,

mám plně kojenou 4měsíční dceru. Její MUDr. radí již začít s příkrmy (je již v důchodovém věku).

Chtěla bych se zeptat, jestli s tím souhlasíte. Všude čtu, že u plně kojených dětí by se mělo začít později. Dcera žádný zájem o naše jídlo nejeví.

Může takto malé dítě zájem opravdu mít?

Děkuji Vám za Vas názor a čas.

Dobrý den,

zavádění nemléčných příkrmů plně kojenému dítěti od 4. dokončeného měsíce má dvě hlediska.
Za 1. Dítě má hraniční hmotnostní přírůstky a je potřeba doplnit kojení o další výživový zdroj. Tam není co řešit a příkrmy se začnou zavádět podle doporučení.
Za 2. Kojené dítě prospívá dobře, stav výživy je v pořádku. Pak je zavedení příkrmu volitelné - já jej doporučuji v případě, že kojenec o jídlo jeví zájem, otevírá pusinku, směje se, mává ručkami a i jinak láká maminku, aby mu dala ochutnat jídlo po lžičce. Výhoda včasného zavádění nemléčného příkrmu spočívá v dostatečném časovém období, kdy může jen "ochutnávat".

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová