Půlroční miminko a strava. Jak často dávat příkrmy? Kdy maso a ovoce?

Zodpovězené
13. lis 2019

Dobrý den paní doktorko,

moje miminko mělo nedavno půl roku a nedávno jsme také zavedli polední zeleninové příkrmy, které ale nechce moc jíst. Už jí je dáváme cca 2 týdny a pořád sní pár lžiček, víc do ní nedostanu. Pak ji ještě vždy dokojím a dokrmím UM. Od narození je na kombinaci UM a MM a můj pediatr mi doporučil nezačínat s příkrmy před ukončeným 6. měsícem (i když není plně kojeno). Tak jsem poslechla.

Chci se zeptat, kolik by mělo těch příkrmů mimčo přibližně v poledne sníst a po jak dlouhé době mohu zařadit příkrmy s masem?
Také nevím, kdy přesně začít s ovocnými příkrmy ke svačince.

Mimčo mi vypije cca 400 ml UM denně, MM vypije minimum - mám ho málo. Prospívá sice dobře, ale mám strach, aby neměla málo tekutin. Podle tabulek by měla vypít skoro dvojnásobek.
Mám s tím něco dělat nebo je to v pořádku?

A ještě jeden dotaz. Všechny moje staré tety nebo i mamka by mimču chtěly dát do ruky kůrku chleba - k žužlání.
Myslíte, že bych mohla nebo raději ne?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od 6. do 8. měsíce by se kojenci měla zavést tzv. plná kojenecká strava. To znamená do jídelníčku zavedeno všechno - vícedruhová zeleninová kaše, maso, ovocné pyré, obilná kaše, jogurt, vaječný žloutek. Proto je výhodné ( a já to svým maminkám hojně doporučuji ) začít nabízet první lžičku už od 4. dokončeného měsíce, není pak takový příkrmový stres.
Čili, co se týká Vašeho kojence - s ovocnou kaší začněte ihned (banán, jablíčko, hruška), po několika dnech s přidáním piškotu. K obědu příkrm zeleninový, brzy masozeleninový.
Za další např. 2 - 3 týdny začněte s jogurtem ke druhé svačince, jedno večerní mléko můžete nahradit obilnou mléčnou kaší.
Jestliže je hmotnost a hmotnostní přírůstky v pořádku, velikost porcí neřešte, prostě nabídněte porci a uvidíte, jaká bude potřeba dítěte, je totiž individuální. Porce mléka již nenavyšujte. Jestliže je dostatečný počet pomočených plen, příjem tekutin je přiměřený, dobrý (do příjmu tekutin se započítává i příkrm), tabulkové hodnoty bývají nadnesené.
Kůrky se žužlávaly odjakživa, cca od 8. měsíce, jen je potřeba dávat na kojence pozor, aby sousto nevdechl.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová