Rychlý růst dcery, váha i výška. Při výšce 98cm má 18kg. Kolik má vážit 2 letá holčička?

20. čer 2019
Dobrý den,

ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně růstu dcery, jde mi především o její váhu. Částečně navazuji na předchozí dotaz jiné maminky. Dceři budou v červenci 2 roky. Stále ale velmi rychle roste a přibírá, při narození měla míry normální (53cm, 3310g).
V roce 80 cm, 11,5 kg
V 18m 92 cm, 15,1 kg
Nyní cca 98 cm a přes 18 kg (ale váženo doma)

Jí podle mého názoru přiměřeně. Ráno kolem půl 8 má UM, dělám 180ml, ale málokdy vypije celou lahvičku a potom půlku rohlíku nebo chleba se šunkou/sýrem. Ke svačině rajčata/banán/mandarinka nebo jiné ovoce.
Oběd v půl 1 - většinou kousek masa s přílohou, nejčastěji rýže nebo brambory, někdy má i skleničku s masem, které doma nedělám - telecí, jehněčí apod.
Po odpoledním spánku má jogurt/lipánek nebo sýr. Před večeří nějaké ovoce nebo zeleninu. K večeru už moc jíst nechce, maximálně si vezme trochu od nás, případně má polévku. Před spaním má 180 UM, ale opět pije tak cca polovinu. V noci se nebudí.

Sladké se jí snažím nedávat vůbec, pouze když dostane třeba od babiček. Kousek čokolády měla až v roce a půl, gumové medvídky ochutnala teprve před týdnem. Pije vodu s troškou sirupu, úplně čistou odmítá a raději nepije vůbec.

Chodí od 14,5 měsíce a pohybu má dostatek. Chodíme ven, na hřiště, jezdí na odstrkovadle. Doma skoro neposedí, tancuje na písničky z rádia/tv.

V 5ti měsících byla na rozsáhlé břišní operaci (invaginace střev), kdy následně ležela týden na ARO a týden na JIP a byla krmena sondou, za těch 14 dní po operaci vyrostla o 5 cm. Nevím, jestli tou glukozou a tuky, které dostávala, se jí nějak třeba nenastartovaly tukové buňky, a zda to s jejím růstem také nemůže souviset.

Obézní není, má vypoukle bříško a je veliká, mezi dětmi vyčnívá a odpovídá velikostně i čtyřletým dětem.

Doporučila byste prosím nějaké testy? Doufala jsem, že v tomto věku už se růst zabrzdí, ale u dcerky to zatím nevypadá. Chci řešit i s naším pediatrem, nyní je ale po operaci a v ordinaci bude až o prázdninách. Není to akutní, tak nechci zatěžovat zastupující lékařky.

Moc děkuji za Váš názor a přeji hezký den.
Dobrý den,

dívka podle růstových grafů je na 90 precentilu, tj. patří mezi velké děti. Růst je dán i genetickými předpoklady - výška rodičů - které se začínají více uplatňovat právě okolo druhého roku života dítěte.

Doporučuji udělat růstovou a hmotnostní křivku dcery od narození až dosud, doplnit vyšetření krve, včetně glykemie, hormonů štítné žlázy, lipidogramu.

Dívku vyšetřit endokrinologem pro vysoký vzrůst.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli