Spánek u 2letého batolete. Co byste poradila?

Zodpovězené
18. říj 2020

Dobrý den,

prosím o názor či radu. Dceři budou za měsíc 2 roky a nevím si rady s jejím spánkem. Ráno vstává mezi 7 a půl 9, po obědě spí mezi 13:30-14:45, přičemž ji musím budit, někdy však spí déle, protože je "neprobuditelna".

Večer jde spát v 10 hod, ale usne většinou po půl 11, někdy i později. Odpoledne usíná jen díky kojení, když nekojím, neusne a jde spát až večer mezi 21 a 22 hod. Odpoledne je těžké ji probudit, nepomáhá nic, vysvléknout, omýt vodou, prostě spí. O co spí odpoledne déle, o to jde spát později. Když spala mezi 13:45 a 15:15, usnula až před půlnocí.

Občas, když má asi spánkový deficit, si ranní spaní protáhne do půl 10, též je prostě nevzbuditelná. Jsem z toho unavená. Nemáme s manželem žádný čas pro sebe. Pořád jen řeším, jak ji vzbudím včas, aby večer v nějaký "normální" čas usnula. Už přemýšlím zrušit denní spánek, ale přijde mi na to ještě malá. Podotýkám, že občas, když ráno spí do půl 10, tak ji odpoledne spát nedám, jelikož by usnula až kolem 16 hod a večer šla spát dlouho po půlnoci. Když odpoledne nespí, je živá jako jindy, jen kolem 20 hod začne být protivná (unavená).
Dcera je hodně živá, aktivní. Každý den za takřka každého počasí jsme min 3 hodiny odpoledne venku. Ložnice je vždy vyvětraná, nepřetopená.

Děkuji za názor.

Dobrý den,

napadají mne dvě věci, co můžete zkusit - ráno vzbudit dítě brzy (třeba v 6), dávat jej spát okolo poledne a tím mít trochu lepší vyhlídky na včasné usnutí batolete večer. Nebo si ráno více pospat, vynechat polední spaní a uložit holčičku mezi 19 - 20 hodinou.
I když se Vám to tak nejeví, vidím nějaká pozitiva - nemusíte k dcerce vstávat opakovaně během noci a ráno máte možnost si někdy přispat.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová