Špatný sluch a odstranění nosní mandle. Nenese odložení operace nějaká rizika?

Zodpovězené
21. kvě 2022

Dobrý den,

vím, že Vám tento dotaz nepřináleží, ale já prostě nevím, kam se obrátit. Dcera měla jet včera na odstranění nosní mandle. Bohužel noc před jí prasklo ucho. Podotýkám, že neměla rýmu, ani ji ucho nebolelo. Nicméně operace musela být zrušena a na klinice mi teď ke všemu z organizačních důvodů nemohou dát zatím nový pevný termín. Důvod k odstranění je...špatný tympanogram (B tekutina) chrápání, častá rýma, dýchání ústy a často dle dcery zalehlé uši tudíž horší sluch.

Měla bych pár dotazů...

Nejdříve by mě zajímalo, zda odložení operace nenese nějaká rizika, myslím především v tom, zda se nemůže poškodit sluch.
Obvolala jsem vše možné i nemožné a termíny mají až za tři měsíce, na té "naší" klinice snad za měsíc, ale jak píši, nevím to jistě.

Druhá otázka je ta, zda je bezpečné letět letadlem ještě před operací.
Může jí přetlak způsobit vážnější problém, co se uší týče?

Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že nejsem ORL lékař, nemohu Vám na tuto otázku přesně odpovědět. Toto jsou otázky pro ORL specialisty. Pokud máte pochybnosti, můžete využít tzv. „second opinion“ tj. „druhý názor“ jiného ORL lékaře či na vyšším ORL pracovišti.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká