Spojitost autismu s cucáním palce. Jak zabránit cucání po probuzení?

Zodpovězené
27. led 2020

Dobrý den,

někdy před půl rokem jsem Vám psala ohledně vývoje svého syna, mmj. jsem se zmínila o nadměrné chuti k jídlu a cucání palce. Vy jste mi odpověděla, že oboje muže mít spojitost s autismem. Nyní je synovi 2 a čtvrt roku. Jídlo samozřejmě stále číslo 1 🙂 , ale už nepláče, když vidí jíst ostatní, sice loudí jako pejsek, ale už ani o jídle neustále nemluví. Když se blíží čas, tak má asi nějaký senzor a začne se ptát, jestli už dáme obídek, svačinu,....
Ale hlavní důvod, proč píšu, je dotaz ohledně palce. Před pár dny jsem řekla rázně dost a začali jsme s intenzivním odnaučováním. K mému překvapeni to šlo poměrně snadno, přes den už palec necucá, ani při usínání. Bohužel jsem tedy musela přistoupit na metodu “něco za něco”-samozřejmě nějaká dobrůtka, takže vždy na konci dne dostane bonbónek. Jedině, kdy si palec cucá, je k ránu nebo v poledne, když se probudí a zřejmě potřebuje ještě nějak uklidnit a přijde pak za mnou vždy s mokrým palcem. I to ale pokládám za úspěch.

Myslíte, že dítě, které by cucání palce mělo spojené s jakýmsi rituálem, jak tomu bývá u autistickych dětí, by se takhle snadno začalo snažit a odnaučovat?

A máte nějaký tip, jak zabránit cucání po probuzení?

Návleky na palečky na spaní má, ale umí si je sundat, hořký lak z lékárny mu vůbec nevadí. Přes den ho upozorňuji, ale v noci to dělá zřejmě nějak automaticky.
A ještě jeden dotaz. Začal se poslední dobou opět v noci počůrávat. Je možné, že už třeba měsíc, dva byla plenka v noci suchá a nyní opět mokrá?

Nastydlý není, žádné změny neproběhly (začal se počůrávat už před tím, než jsme začali odnaučovat palec.

Omlouvám se za sloh a děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

vezmu to od konce - noční pomočování je normální do věku 3 - 4 let, čili obecně je chlapeček v limitu. Tím, že začal nyní, po suché pauze, je třeba vyloučit močovou infekci (která může běžet skrytě, bez jiných projevů), popřípadě respirační infekt. I když není zřejmý počátek pomočování s odnaučováním cucání palečku, může jedno podmiňovat druhé.
V odnaučování cucání - kromě Vámi uvedeného - může pomoci dudlík, který časem (doufejme) dítě odloží. Jak jsem zde již dříve zmiňovala, sama jsem nebyla v tomto příliš úspěšná u svých dětí.....dumlání a dudlání prostě časem nějak vyšumělo.
Autismus - v mojí odpovědi to byla obecná zmínka. Při podezření na autismus (špatný oční kontakt, porucha vývoje řeči, neklid, zvláštnosti v chování, atd.) se k možné diagnóze, resp. podezření na ni, může kompetentně vyjádřit jen psycholog.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová