Stavění dítěte na špičky. Je tento vývoj v normě?

Zodpovězené
7. lis 2020

Dobrý den,

naše 10měsíční dcera si cca měsíc stoupá, ovšem na špičky. Nejdřív stoupala jakoby na nárty přes ohnuté prsty, poslední týden už stoupá na prsty a polštářky chodidla, ale patami stále nedošlapuje. Do stoje se dostává hlavně přitahováním se k nábytku přes ruce. Plazila se dlouho, nyní zhruba měsíc a půl leze po čtyřech. Syn si stoupal rovnou na celé chodidlo, takže jsem mírně nejistá, jestli je tento vývoj v normě nebo ne.

Děkuji za Váš názor.

Dobrý den,

stoj a později chůze po špičkách vede ke zkracování šlach lýtek a není vhodná.
Doporučuji stále upřednostňovat lokomoci po čtyřech, nenechávat dcerku dlouho stát. Při stoji na špičkách jemnou masáží lýtek uvolňovat nožičky do postavení na plná chodidla. Popř. výhledově nasadit pevnější kotníčkovou obuv, aby se na špičky stavět nemohla. Poradit se s pediatrem Vaší dcerky, popř. doplnit neurologické vyšetření.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová