Syn, 4 roky, má nepravidelnou stolici. Řešit to s dr.? Co by pomohlo?

Zodpovězené
21. bře 2021

Dobrý den,

syn, 4 roky, má problém s vyprazdňováním. Není to žádný velký jedlík, takže nemá stolici každý den, spíše jednou za 3 dny, ale když ten den nastane, má časté nehody. Vždy se buď rozeběhne a po třech krocích si sedne na zem, nebo rovnou sedne na zem a tlačí. My se ho ptáme, jestli kaká a říkáme mu, že má jít na nočník. On tvrdí, že ne a když ho zvedneme a je pokrčený, a je vidět hovínko, jak vykukuje, tak ho dáme na nočník, tam chvíli sedí, a pak řekne, že nejde a nic. Tak mi přijde, že to záměrně zadržuje.

Nebo, když ho neodchytnem, tak má třeba nakakáno v trenkách, ale spíše to vypadá, že si prdne a má to mezi půlkama a na trenkách jen trochu líznuté, a to třeba 3x za den, než se pak pořádně vykaká. Na záchod nechce chodit. Také jsme zkoušeli odměnu, když si dojde na nočník sám, ale fungovalo to jen chvíli, a pak zase to samé.

Mám řešit s naší dětskou lékařkou? Nebo víte, co by pomohlo?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

funkční zácpy jsou časté již od batolecího věku. Na podobné dotazy jsem zde na Koníkovi již několikrát odpovídala - zkuste prosím vyhledat. V zásadě jde o úpravu stolice (aby nebyla tuhá), zavedení odpovídající diety - tj. jídelníček zcela bez sladkého, s dostatkem ovoce, zeleniny, zajistit dobrý příjem tekutin, nastavit režimová opatření.

V případě neúspěchu se s Vaší lékařkou domluvte na dalším postupu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová