V 21 měsících syn nemluví. Jak to řešit?

Zodpovězené
21. črc 2019

Dobrý den,

mám syna, který před pár dny měl 21 měsíců. Motorický je šikovný, ale nechce se mu mluvit. V současné době řekne pouze "eo" jako letadlo a "hrrrrr" jako zvuk motoru. Jinak neřekne nic víc. Pokud něco chce, tak ukazuje prstem, pokud hned nechápeme, tak začne důrazně ukazovat prstem a rozčiluje se. A nebo si pro většinou věcí vyleze. Syn dřív mluvil víc, tím myslím kolem 1 roku až 16 měsíců. Potom jako když utne (v 15 měsících očkován, hexa vakcína). Mluvil máma, táta, bába, brmbrm, pápá, říkal tak 10 slov. Netvrdím, že má očkování souvislost, ale proč přestal mluvit?

Jinak ještě mi přišlo, že býval dříve trpělivější, vydržel sedět u knížek a miloval, když jsme mu nazývaly obrázky a co a jak dělají, rád stavěl komín, apod. Teď je, respektive od 16 měsíců, takový roztěkaný. Jsme úplná rodina, s výbornými vztahy, syn je třetí dítě, starší synové jsou téměř dospělí.

Se synem si hrajeme, mluvíme s ním, jsme s ním pořád, dost se mu věnujeme. Jinak je docela smíšek, rád je venku, je zvědavý, rád si hraje na písku, skáče na trampolíně, jezdí na odrážedle. Baví ho s pomocí plavat v bazénu. Všude vyleze. Sám si trhá třeba jahody, zkouší malovat, hraje si s balónem, s auty. Rád nám ukazuje, co umí a miluje, když ho pochvalíme tleskáním. Sluch má v pořádku, na příkazy reaguje, tedy, když chce. Úraz žádný neměl. Léky žádné nebere. Kojený do 1,5 roku. Zdravotně prospívá. Mezi děti občas chodíme, snaží si s nimi hrát. Většinu času je se mnou, matkou. K babičce jde na prázdniny občas, vždy pláče a nechce být bez rodičů. Jinak na návštěvy chodíme, to mu chvilku trvá, než se rozkouká, ale pak už si hledá, kde by co prozkoumal.

Vyvíjí se v podstatě správně, jen to mluvení. Poctivě si píši, co dělaly děti v určitém věku a starší synové mluvili několik slov dětskou řečí. Vím, že nelze srovnávat, ale intuitivně cítím, že je něco špatně. Prosím, poraďte, co můžeme dělat, jestli v tom vidíte problém. Jsem z toho zoufalá. Jestli navštívit nějakého odborníka? Co myslíte?

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Děkuji. Š.

Dobrý den,

v těchto situacích doporučuji vyšetření chlapečka na ORL a foniatrii, následně doplnit neurologické a psychologické vyšetření. Zároveň mu udělat základní rozbor krve (anemie? nízká hladina vitamínu B?, atd.)

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová